Čo vidieť v Bratislave?

Bratislava, hlavné mesto Slovenska, v sebe spája históriu, kultúru a prírodu. Svojim obyvateľom a turistom ponúka množstvo zážitkov a príležitostí na trávenie voľného času s rodinou i priateľmi. Či v Bratislave žijete alebo riešite čo cez víkend, prechádzate alebo sa tu plánujete zdržať dlhší čas, v článku nájdete niekoľko tipov, čo robiť, čo vidieť a čo si rozhodne nenechať ujsť.

Čo navštíviť v Bratislave?

V srdci samotnej Bratislavy sa nachádza hneď niekoľko miest, ktoré musí vidieť každý, kto sa tu aspoň na krátku chvíľu zastaví. Jedným z nich je Bratislavský hrad rozprestierajúci sa priamo nad Starým Mestom. Jeho štyri veže sú nezameniteľné už od jeho počiatkov. V minulosti bol vyše 200 rokov sídlom uhorských korunovačných klenotov, dnes sa tu nachádza množstvo expozícií rôznych zameraní. V súčasnosti tiež slúži ako reprezentatívne miesto Slovenského parlamentu.

Milovníci architektúry a kultúry nesmú vynechať historickú budovu Slovenského národného divadla (SND). Budova prešla v priebehu 21. storočia rozsiahlou rekonštrukciou a je architektonickou dominantou Starého Mesta. Jeho história siaha až do začiatku 20. storočia, kedy sa zaradilo medzi kultúrne symboly Slovenska. Dnes ponúka verejnosti rôzne divadelné predstavenia, opery a balety, ale tiež organizuje mnohé kultúrne podujatia nadnárodného významu.

Obľúbenou destináciou pre domácich aj turistov je bratislavská zoologická záhrada. Tu si prídu na svoje najmä rodiny s deťmi, ale rovnako má čo ponúknuť všetkým ostatným návštevníkom. V areáli listnatého lesa, lúk a prírodného jazierka našlo svoj domov nespočetné množstvo zvierat, ktoré tu možno obdivovať. ZOO tiež organizuje vzdelávacie a ďalšie aktivity pre malých aj veľkých.

Čo robiť v Bratislave v lete?

Bratislava poskytuje množstvo príležitostí vyžitia, ale niektoré ocenia domáci a návštevníci špeciálne v lete. Na okraji Bratislavy sa nachádza významné rekreačné stredisko Areál Divoká voda Čunovo. Ako už napovedá názov, ide o centrum vodných športov s možnosťou raftingu, kajakovania a ďalších obľúbených vodných aktivít. V blízkosti sú tiež dostupné cyklistické a turistické trasy ponúkajúce krásne výhľady na okolitú krajinu. V letnom období sa v areáli koná množstvo športových podujatí, festivalov, koncertov a ďalších, kde si prídu na svoje všetci návštevníci.

Na severe Bratislavy nájdeme populárnu turistickú lokalitu známu krásnou plážou a širokou ponukou rekreačných aktivít. Jazero Zlaté piesky je vhodnou lokalitou na rybolov, praktizovanie vodných športov, pikniky či lenivý relax v kruhu rodiny a priateľov. V okolí sa tiež nachádza viacero reštaurácií a barov zabezpečujúcich občerstvenie.

Samotný Dunaj a jeho nábrežie sa v lete prakticky nezastaví. Okrem príjemného posedenia s priateľmi ide o obľúbenú destináciu večerných prechádzok, ale na svoje si tu prídu aj milovníci kultúry, keď sa tu koná množstvo koncertov a festivalov. To všetko neďaleko historického centra mesta.

Čo robiť v okolí Bratislavy?

Blízke i vzdialenejšie okolie Bratislavy ponúka takmer nekonečné možnosti voľnočasového vyžitia a len ťažko ich vybrať niekoľko. Na skalnom brale na sútoku riek Morava a Dunaj pyšne stojí zrúcanina Hradu Devín ponúkajúca dychberúce panoramatické výhľady. Okrem výhľadov tu možno vidieť rozsiahly hradný areál, ale aj stálu archeologickú expozíciu dotvárajúcu bohatú históriu hradu.

V blízkosti Hradu Devín možno nájsť bohatú expozíciu dravých vtákov a ďalších domácich a exotických zvierat. Sokoliareň a kontaktná Mini ZOO Devín ponúka malým aj veľkým návštevníkom možnosť zvieratá nielen pohladiť, ale aj nakŕmiť a zblízka nahliadnuť do ich života. Že sa nejedná o typickú zoologickú záhradu, dokladuje množstvo sprievodných aktivít, ako lukostreľba či sokoliarsky krúžok. Sokoliareň a Mini ZOO Devín tiež kladie veľký dôraz na vzdelávanie a environmentálnu výchovu, čo dokazuje množstvo realizovaných projektov.

Najmä v letnom období patria Slnečné (Senecké) jazerá k veľmi obľúbeným a rušným lokalitám v blízkosti Bratislavy. Jedná sa o umelo vytvorené jazero, ktoré je centrom oddychu a vodných športov. V oblasti možno nájsť rôzne formy ubytovania, reštaurácií a bufetov, čo z nich robí ideálne miesto pre dlhšiu dovolenku s rodinou či priateľmi.

Bratislava, spolu so svojím okolím, však ponúka oveľa viac zaujímavých destinácií, kam vyraziť za zábavou, kultúrou, oddychom či športom. Všetky ostatné obľúbené lokality nájdete prehľadne zoradené v záložke Bratislavský kraj na našom webe. Prajeme príjemný pobyt!

Doporučená místa

úvodná
Michalská 3, 811 01 Bratislava, Slovensko
Tmavá degustace: Unikátní zážitek v srdci starého města!
úvodná
Michalská 3, 811 01 Bratislava, Slovensko
Dark tasting: A unique experience in the heart of the old town.
úvodná
Michalská 3, 811 01 Bratislava, Slovensko
Tmavá degustácia: Unikátny zážitok v srdci starého mesta!
divadlo košice 1
Hlavná 58, 042 77 Košice
Košické národní divadlo rozhodně patří mezi skvosty města.
Muzeum SNP
Kapitulská 23, 975 59 Banská Bystrica
Múzeum SNP
Múzeum SNP v Banskej Bystrici
Kapitulská 23, 975 59 Banská Bystrica
Múzeum SNP v Banskej Bystrici mapuje vývoj na Slovensku v období 2. svetovej vojny.

Přidání nového místa