Tmavá degustácia: Jedinečný zážitok zo slovenských vín v centre mesta

Pri degustácii vína sa otvára celý rad chuťových zážitkov, vôní a nových poznatkov o tomto lahodnom nápoji známom už od dávnych čias. Degustácia by mala byť v prvom rade zážitkom a príjemne stráveným časom v kruhu blízkych a priateľov s kvalitným vínom a chuťou dokonale dopasovaného jedla. Ak však hľadáte netradičný zážitok, Tmavá degustácia v samotnom centre Bratislavy bude tým pravým. Ako už názov napovedá, degustácia prebieha v úplnej tme, za prítomnosti profesionálneho someliéra a s kvalitnými slovenskými vínami.

Prečo prebieha degustácia v tme?

Cieľom degustácie v tme je nielen poskytnúť návštevníkom nevšedný zážitok, ale ide hlavne o precítenie vína. V tme, pri odstavení zraku, sa posilní sluch a čuch, ktorý je pri ochutnávke mimoriadne dôležitý, pretože posilní prácu chuťových pohárikov. Vďaka tomu možno chuť vína lepšie precítiť a nenechať sa rozptyľovať zrakovými vnemami, ktoré podvedome ovplyvňujú chuť podľa toho, čo vidíme. Tma teda umožní dokonale precítiť arómy ovocia a kvetov, ruží a manga, škorice a vanilky, čierneho korenia a papriky, ktoré sú dokonalé doplnené dochrumkava upečeným čerstvým chlebom a babičkiným slivkovým koláčom. Navyše, pri hodnotení jednotlivých vzoriek vznikajú často vtipné diskusie.

Ako prebieha tmavá degustácia?

Na začiatku sa hostia usadia ku stolom, samozrejme ešte za svetla. Predtým je možné navštíviť toaletu a umyť si ruky špeciálnym mydlom bez parfumácie, aby v priebehu degustácie nebol čuch ovplyvnený. Keď sú hostia usadení, postupne sa zhasnú svetla a za jemného šera someliér podá základné informácie o priebehu degustácie. Po krátkom úvode sa svetlá zhasnú úplne a zostávajú zhasnuté počas celej ochutnávky. Jedine someliér vidí počas celého priebehu.

Po zhasnutí svetiel pripraví someliér prvú vzorku vína, pričom hosťom neprezradí vôbec nič. Následne vysvetlí techniku ovoniavania, ochutnávania, posudzovania vína a jeho kombináciu s jedlom. Necháva tak vyniknúť zmyslom a pochopiť vône a arómy. Po každej vzorke sa začne pýtať na farbu, odrodu a zaradenie podľa zvyškového cukru. To vo väčšine prípadov nie je vôbec jednoduché, ale často to vedie k zaujímavým a vtipným diskusiám. Na konci someliér víno odprezentuje, povie k nemu niekoľko zaujímavostí a pokračuje ďalšou vzorkou. Tých je spolu 7 + prekvapenie a degustácia trvá približne 2 hodiny.

Aké vína sa ochutnávajú?

Všetky vína ponúkané v Tmavej degustácii sú slovenského pôvodu, prevažne od malých vinárov. Jednotlivé vzorky sú tajomstvom, aby nevznikli vopred podvedomé očakávania či predsudky. Navyše, vína sa môžu meniť podľa aktuálnej dostupnosti či sezónnosti a rovnako od toho záleží od koľkých vinárov budú vzorky. Všetky sú však starostlivo vyberané skúseným someliérom.

Kde prebieha tmavá degustácia?

Degustácia prebieha v príjemnej atmosfére klenbovej pivnice na Michalskej ulici 3 v historickom centre Bratislavy. Tieto priestory je možné rezervovať aj na súkromné a firemné akcie, pričom k dispozícii sú aj viaceré ďalšie miesta v meste a jeho okolí, ktoré sú rôzne vybavené s ohľadom na potreby klientov či organizáciu konferencií a teambuildingov.

Pre koho sú určené degustácie?

Tmavá degustácia je určená pre širokú klientelu a hostia vôbec nemusia byť znalci vína, práve naopak. Dôležité je mať víno rád a chcieť stráviť príjemný čas v netradičnom prostredí na ceste za novými zážitkami. Znalosti a skúsenosti nehrajú pri zmyslovom vnímaní vína v tme úlohu. Na svoje si prídu najviac tí, ktorí tvrdia, že určenie chutí a vôní je výhradou odborníkov, pričom zistia, že to vôbec nie je náročná úloha.

Aká je misia Tmavej degustácie?

Celkovú spotrebu vína na Slovensku tvorí len asi 60% domácich produktov, zvyšok vín sa dováža zo zahraničia. Cieľom Tmavej degustácie je podporiť a zvýšiť dopyt po domácich produktoch, čo by malo viesť k rozvoju a vysádzaniu nových vinohradov. Práve preto sú počas degustácie k dispozícii vzorky vín od domácich, často neznámych producentov, ktorí svojmu remeslu dávajú vášeň. Dôležitou myšlienkou je naučiť ľudí vínu rozumieť, rozlišovať kvalitu a ukázať, že aj domáci producenti dokážu vyprodukovať kvalitné víno svetových parametrov. K tomu všetkému má pomôcť netradičný koncept degustácie v úplnej tme.

Doporučená místa

úvodná
Michalská 3, 811 01 Bratislava, Slovensko
Tmavá degustace: Unikátní zážitek v srdci starého města!
úvodná
Michalská 3, 811 01 Bratislava, Slovensko
Dark tasting: A unique experience in the heart of the old town.
úvodná
Michalská 3, 811 01 Bratislava, Slovensko
Tmavá degustácia: Unikátny zážitok v srdci starého mesta!
divadlo košice 1
Hlavná 58, 042 77 Košice
Košické národní divadlo rozhodně patří mezi skvosty města.
Muzeum SNP
Kapitulská 23, 975 59 Banská Bystrica
Múzeum SNP
Múzeum SNP v Banskej Bystrici
Kapitulská 23, 975 59 Banská Bystrica
Múzeum SNP v Banskej Bystrici mapuje vývoj na Slovensku v období 2. svetovej vojny.

Přidání nového místa